kac
Kategorie:

Domowe i skuteczne sposoby na kaca

Co najlepiej wziąć na kaca? Odpowiedź na te pytanie wcale nie jest prosta, bo nie wynaleziono jeszcze skutecznego leku na tę dolegliwość, ani nie wiadomo na pewno dlaczego dokładnie powstaje. Istnieje jednak kilka sposobów, które na pewno pomogą. Być może masz już domu lekarstwo na kaca, wystarczy, że dowiesz się który lek z apteczki czy lodówki powinieneś zastosować. Dowiedz się dlaczego właściwie masz kaca, jak go wyleczyć, i może już nigdy nie musieć się z nim mierzyć. 

 1. Z czego bierze się kac?
 2. Metabolizm alkoholu
 3. Sposoby na kaca – część pierwsza
 4. Jak alkohol wpływa na mózg?
 5. Sposoby na kaca – część druga
 6. Domowe sposoby na kaca
 7. Co zrobić żeby nie mieć kaca na drugi dzień?
 8. Wymiotowanie po alkoholu na drugi dzień

Z czego bierze się kac?

Kac wynika przede wszystkim z dwóch czynników:

 • toksyczności substancji dla całego ciała
 • wpływu alkoholu na mózg

Do tego można jeszcze dodać ogólne zmęczenie organizmu nieprzespaną nocą i zabawą. W związku z tym, że kac ma dwa zasadnicze źródła, podzieliliśmy tekst na dwie części – dla osób, którym dolega klasyczne zatrucie alkoholem i tym, które raczej męczy lekki zespół odstawienny. Najlepiej jest oczywiście połączyć oba podejścia, bo większość osób doświadcza właśnie obu przykrych konsekwencji 

Metabolizm alkoholu

Etanol (czyli alkohol) rozkłada się w wątrobie na toksyczny aldehyd octowy, a następnie kwas octowy (zwykły ocet) i koenzym A. Koenzym A służy organizmowi do przeprowadzania niezbędnego do życia cyklu kwasu cytrynowego. 

W czym więc problem? W przypadku nadmiernego spożycia alkoholu koenzymu A w ciele jest zbyt dużo i zamienia się z powrotem w ocet i dalej w toksyczny aldehyd, który zabija komórki wątroby i działa toksycznie na całe ciało. Aldehyd to substancja silnie utleniająca, więc jej niszczycielskiemu działaniu przeciwdziałają przeciwutleniacze takie jak witamina C, czy witamina B1. Dodatkowo ciało chcąc pozbyć się alkoholu zużywa bardzo duże ilości wody, którą rano trzeba jak najszybciej uzupełnić.

Tempo i skuteczność metabolizmu alkoholu zależy od genów. Część osób w krajach gdzie picie jest popularne od pokoleń nie ma z tym problemu i wręcz nie odczuwa negatywnych skutków picia1 – oczywiście do czasu.

Naturalne sposoby na kaca – część pierwsza

Jak dotąd nie znaleziono w 100% skutecznego leku na kaca, ale istnieje kilka leków i suplementów, które mogą nieco złagodzić objawy.  

 • Aspiryna, lub inny, dowolny lek przeciwzapalny – sprawdź też naszą ocenę tej klasy leków. Jednym ze składników kaca jest lekki stan zapalny.
 • Żeń Szeń czerwony, zwany też koreańskim lub właściwym. Według badań pozwala na szybsze pozbycie się alkoholu z krwi i tym samym pomaga na kaca2.
 • Żeń Szeń syberyjski – badania dowodzą3, że zmniejsza stan zapalny i obniżenie poziomu glukozy we krwi. 

Wpływ alkoholu na mózg 

Dla osób które stosunkowo często spożywają alkohol, albo spożywały go często w przeszłości dużo większym problemem na kacu może być wpływ alkoholu na mózg. Rano może się on objawiać m.in.:

 • wyrzutami sumienia (tzw. kac moralny)
 • rozdrażnieniem, gonitwą myśli, lękiem
 • drżeniem rąk, powiek
 • bólem głowy
 • problemami ze snem
 • podwyższonym ciśnieniem, kołataniem serca

Wynika to oczywiście z tego, co alkohol nam daje. Skoro po napiciu się tracimy hamulce społeczne, lęk, rozluźniamy mięśnie, to następnego dnia mózg będzie starał się przywrócić swoje funkcje do normalności i niemal zawsze nie nadąży za tempem usuwania substancji z organizmu przez wątrobę, co daje opłakane skutki w postaci kaca. 

Działanie alkoholu na układ nerwowy wynika z jego oddziaływania na receptory GABA, a konkretnie zwiększaniu powinowactwa tych neuroprzekaźników. To dla nas dobra informacja, gdyż alkohol nie jest jedyną substancją, która działa w taki sposób. 

Sposoby na kaca – część druga

Przede wszystkim można spróbować zwalczyć kaca tzw. klinem, czyli wypić niewielką ilość alkoholu – np. jedno piwo, by mózg miał więcej czasu na przystosowanie się do nowej sytuacji. Dzięki temu receptory GABA nie zostaną tak gwałtownie pozbawione neuroprzekaźników

Opcja druga to skorzystanie z farmakologii. Podobnie do alkoholu działają leki z grupy benzodiazepin, czyli np. Lorazepam, Alprazolam (Xanax) czy Valium. Niestety, wszystkie z nich są na receptę, a szansa na to, że lekarz rodzinny przepisze je na kaca są bliskie zeru. 

Oprócz nich istnieją jeszcze na szczęście substancje dostępne bez recepty. Najlepszą z nich jest naszym zdaniem Phenibut. Phenibut niemal całkowicie eliminuje kaca, przynajmniej w zakresie wpływu alkoholu na chemię mózgu. Działa dużo dłużej od alkoholu, przez co sam w sobie nie wywołuje kaca, chyba że jest nadużywany (co bardzo stanowczo odradzamy). Wiele osób zalicza go do nootropów, czyli substancji ułatwiających myślenie. Można go dostać niemal wyłącznie w internecie, więc lepiej zaopatrzyć się w tę substancję jeszcze przed alkoholowym maratonem. Wystarczy pamiętać o tym, by po uleczeniu kaca Phenibutem dobrze się nawodnić i spożyć wystarczającą ilość przeciwutleniaczy, by zapomnieć o problemie. 

Inne, naturalne suplementy o podobnym działaniu to:

 • Kozłek lekarski (Valeriana)
 • Olejek jaśminowy
 • Ashwagandha (Withania somnifera)
 • Cytryniec chiński
 • Kava-kava
 • Dziurawiec
 • Pomarańcza gorzka (Citrus × aurantium) 

Domowe sposoby na kaca

Na koniec zajmijmy się legendarnymi, domowymi sposobami na dzień po piciu. 

 • Sok z kapusty – zawiera dużo witaminy C i działa pozytywnie na układ trawienny dostarczając nowych, pożytecznych bakterii po ich sterylizacji przez alkohol.
 • Sok z ogórków kiszonych – kto raz spróbował soku z ogórków na kaca, ten nie wątpi w jego skuteczność. Działa podobnie do soku z kapusty. 
 • Sok z buraków – to samo, co wyżej.
 • Sok z pomidorów. Zawiera dużo potasu regulującego pracę serca, a oprócz tego potrzebny na kacu cukier i doskonale gasi pragnienie.
 • Jeżeli nie masz w domu żadnego z tych napojów, ani izotonika, to przygotuj swój własny izotonik. Do litra wody dodaj około 6 gramów soli kuchennej (1 łyżeczka), 5 łyżeczek cukru (najlepsza będzie glukoza, ale może być też zwykły cukier lub miód). Jeżeli masz w domu cytrynę, limonkę lub pomarańczę, to dodaj jej sok do mikstury. Nie jest to szczególnie smaczny napój, ale zawiera właściwie to samo, co izotonik ze sklepu. 
 • Wypicie surowego białka – według zwolenników tej metody białko ma związać pozostający w żołądku alkohol. Faktycznie, przedłuży to czas rozkładu trucizny. Tyle, że właściwie to samo spowoduje dowolny inny posiłek.

Co zrobić żeby nie mieć kaca na drugi dzień?

Zasadę, że lepiej zapobiegać niż leczyć zna każdy lekarz. Dlatego kacem najlepiej zająć się jeszcze zanim powstanie.

 1. Tradycja mówi, żeby przed i podczas picia jeść tłusto. Faktycznie, spożywanie tłustych potraw opóźni trawienie alkoholu, dając ciału czas na jego prawidłowy metabolizm. Z drugiej strony może to prowadzić do przecenienia własnych możliwości w piciu. 
 2. Przed piciem można spożyć dodatkową porcję antyoksydantów – choćby popularnej witaminy C. Ten sposób nie zadziała jednak, jeżeli tak czy inaczej przyjmujemy regularnie dodatkowe antyoksydanty. Należy zwiększyć ich ilość akurat w dzień picia i dzień po.
 3. Niektóre badania4 wskazują, że kacowi może przeciwdziałać ACC (acetylocysteina), czyli popularny lek na m.in. suchy kaszel i zatrucie paracetamolem. To bardzo silny przeciwutleniacz, a w dodatku pozytywnie wpływa na metabolizm alkoholu. Należy tylko pamiętać, by nie brać go już po spożyciu alkoholu, gdyż może wtedy uszkadzać wątrobę. 
 4. Na pewno warto przed położeniem się spać warto spożyć szklankę wody. Odwodnienie to jeden z głównych winowajców kaca. 
 5. Najmniej kacogenne są alkohole czyste, czyli wódka i zbliżone do niej alkohole. Im ciemniejszy napój, tym bardziej kacogenny. 
 6. Według badań spożywanie opuncji przed piciem zmniejsza kaca5 , ale prawdopodobnie tylko na zasadzie zmniejszenia stanu zapalnego.

Wymiotowanie po alkoholu na drugi dzień

Niestety – na to nie ma dobrej rady. Trzeba jakoś przetrwać ten trudny czas. Pomocna może być jedynie herbata z imbiru, który jest znany ze swoich właściwości przeciwwymiotnych. To jednak broń obosieczna. Jeżeli nudności nie są silne, to imbir pomoże. Natomiast jeżeli są silne, to może je jeszcze dodatkowo wzmóc. 

Na ból brzucha po piciu przydatna może być herbata z kopru włoskiego, która łagodzi wszelkie dolegliwości żołądkowe.

Źródła:

 1. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/19630704/
 2. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/24458173/
 3. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/26012258/
 4. https://clinicaltrials.gov/ct2/show/results/NCT02541422
 5. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/15226168/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *