ostropest
Kategorie:

Ostropest plamisty – jak go stosować i czy naprawdę działa?

Ostropest to roślina o bardzo obiecujących właściwościach medycznych. Jej właściwości są tak silne, że stosuje się ją nawet przy zatruciach muchomorem sromotnikowym. Sprawdź w jakich sytuacjach opłaca się zażywać sylimarynę, jaka jest nasza opinia o ostropeście i co na jego temat mówi współczesna medycyna

Co to jest ostropest plamisty?

Jako roślina ostropest (sybilum marianum) należy do rodziny astrowatych i wyglądem przypomina nieco zwykły oset. Główną różnicę pomiędzy ostropestem, a ostem stanowią charakterystyczne, białe plamy na liściach. Obecnie ostropest plamisty jest rośliną hodowlaną, która jest z powodzeniem uprawiana m.in. w Polsce.

Ostropest – właściwości

Tradycyjnie ostropestowi przypisuje się dobroczynne działanie na wątrobę oraz trawienie. W ziołolecznictwie stosuje się go w postaci standaryzowanego, czyli zawsze zawierającego tę samą ilość substancji czynnych, ekstraktu zwanego sylimaryną. Najważniejszymi składnikami aktywnymi sylimaryny są:

 1. Sylibina (50% ekstraktu)
 2. Izosybilina
 3. Sylikrystyna
 4. Sylidiany
 5. Taksyfolina

Sylimarynę stosuje się w:

 • wirusowym zapaleniu wątroby
 • niealkoholowym stłuszczeniu wątroby
 • niestrawności
 • uszkodzeniach wątroby w wyniku nadużywania alkoholu, leków
 • kamicy żółciowej
 • cukrzycy typu 2 – obniża poziom cukru we krwii
 • na obniżenie cholesterolu
 • na skórę – ostropest nawilża i łagodzi podrażnienia

Dawkowanie. Jak zażywać ostropest?

Zalecane jest stosowanie standaryzowanego ekstraktu z ostropestu w tabletkach, czyli sylimaryny w leczniczych dawkach na poziomie 200 – 600 mg dziennie. By suplementacja była skuteczna, należy stosować ostropest przez co najmniej miesiąc, a pełne efekty są widoczne dopiero po 6 miesiącach stosowania ekstraktu.

Oprócz tabletek z ekstraktem w sklepach można bez problemu kupić herbatę z ostropestu. Skuteczność takiej formy przyjmowania tego zioła jest jednak dyskusyjna – choć brakuje na ten temat badań, to logicznym jest, że wszelkie dobroczynne składniki tej rośliny nie będą w pełni rozpuszczać się w wodzie, nawet wrzącej. 

Najlepiej jest zatem przyjmować ostropest w formie ekstraktu lub oleju. Olej prawdopodobnie będzie dodatkowo wspierać obniżenie poziomu cholesterolu, trudno natomiast stwierdzić ile będzie w nim samej sylimaryny, o ile nie zbada i nie poda tego producent suplementu.  

Olej z ostropestu można również stosować na skórę. Właściwości tej rośliny pozwalają zregenerować DNA, co jest szczególnie przydatne np. po intensywnym opalaniu. 

W jaki sposób działa sylimaryna?

Jak do tej pory mechanizm działania wyciągu z ostropestu nie jest w pełni zrozumiany. Przypuszcza się, że za ochronne właściwości sylimaryny odpowiadają

 1. działanie przeciwutleniające
 2. wzmacniające ściany komórek wątroby, co uniemożliwia wnikanie w nie toksyn
 3. promowanie regeneracji wątroby przez stymulowanie syntezy RNA
 4. oraz powstrzymywanie tworzenia się blizn na wątrobie przez zatrzymanie przemiany komórek wątroby w komórki tkanki łącznej

Sylimaryna – skutki uboczne, przeciwwskazania

O ile nie jest się uczulonym na ostropest, to nie powinien on wywoływać żadnych poważnych skutków ubocznych. W bardzo rzadkich przypadkach osoby przyjmujące preparat skarżą się na przemijające w toku stosowania bóle brzucha i biegunki. Istnieją pewne przypuszczenia, że ostropest może zaburzać pracę tarczycy, ale wykazano to jedynie teoretycznie. Dla bezpieczeństwa ostropestu powinny unikać osoby z zaburzeniami tego ważnego organy. 

Jako suplement w znaczący sposób wpływający na wątrobę ostropest ma wpływ na metabolizm wielu leków. Przyspiesza ich rozkład, przez co konieczne będzie podawanie niższych, ale częstszych dawek leków, albo w ogóle zaprzestanie podawania sylimaryny. Do takich leków należą m.in.:

 • antybiotyk metronidazol
 • lek na zapalenie wątroby typu C simeprevir
 • diazepam
 • warfaryna
 • lek na osteoporozę raloxifene

I prawdopodobnie wiele innych – w razie przyjmowania leków na receptę zawsze należy skonsultować się z lekarzem, by uniknąć niebezpiecznych interakcji. Dodatkowo osoby cierpiące na cukrzycę typu 2 powinny podczas suplementacji ostropestem uważnie monitorować poziom swojego cukru we krwi, gdyż ta roślina potrafi skutecznie go obniżać. 

Ostropest – nasza opinia o skuteczności

W literaturze medycznej brakuje bezpośrednich dowodów na skuteczność suplementacji ostropestem. Istniejące analizy badań na ten temat  opublikowane np. tu, są obiecujące, i wskazują na istnienie tradycyjnie przypisywane właściwości sylimaryny. Substancja obniżyła śmiertelność osób z marskością wątroby z 20,5% do 16,5% i ogólną śmiertelność na choroby wątroby z 17,3% do 10%.  By solidnie udowodni jej skuteczność konieczne byłyby duże, starannie przeprowadzone badania, na które jak widać brakuje odpowiednich funduszy. 

Nie powinno nas to jednak odstraszać od stosowania tego suplementu. Przede wszystkim jest on właściwie całkowicie bezpieczny – nie da się nim zatruć, czy zrobić sobie poważnej krzywdy. Istnieje jedynie jedno badanie, które sugeruje, że ostropest może być groźny dla tarczycy, ale wykazano to jedynie w teorii. 

Tradycyjna uznaje ostropest za zbawienny środek na choroby wątroby już od starożytności, a wiedza nagromadzona przez tysiące lat niekiedy okazuje się mądrzejszą od tej zgromadzonej w zaledwie ostatnich 20 latach. Uważamy, że na pewno warto przyjmować sylimarynę przy wszelkich zatruciach i chorobach wątroby. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *